ده‌نمکی: قرار نیست رکورد خودم را بشکنم
 

به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، لوکیشن فیلم سینمایی «رسوایی» در کوچه باغ‌های تجریش بود به همراه عکاس به سمت این کوچه باغ‌ها حرکت کردیم و از میان کوچه پس‌کوچه‌های سرسبز گذشتیم. بارش باران هم محیط لوکیشن را بیش از پیش زیباتر کرده بود.

وقتی به آدرس مذکور رسیدیم «مسعود ده‌نمکی» کارگردان فیلم ‌را دیدیم که با عجله در حال سوار شدن ماشینی بود تا به محل دیگری نزدیک به همان حوالی که لوکیشن بود، برود.

با دیدن‌مان ما را دعوت به نشستن در کمپ‌شان کرد تا از لوکیشن بازگردد و بتواند با ما حرف بزند. یکی از بچه‌های سر صحنه ما و دو سه نفر از خبرنگاران رسانه‌های دیگر را به سمت ساختمان هدایت کرد.

به محض ورود در باغ خانه متوجه شدم این خانه، خانه قدیمی فیلم‌های زیادی بوده که در حال حاضر از وضعیت خوبی برخوردار نیست.

مهمترین سریالی که در این باغ ساخته شده است، مجموعه تلویزیونی «خانه پدری» به کارگردانی سیروس حسن‌پور و با بازی شقایق فراهانی، دانیال حکیمی و مرحوم مهدی فتحی بوده است.

باغ با باران جانی تازه گرفته بود و فضای خوبی داشت، هرکسی را که می‌دیدم از فضای عالی لوکیشن و این باغ و این خانه پدری حرف می‌زد.

بعد از ورود به ساختمان اصلی «محمد‌رضا شریفی‌نیا» را دیدم که در حال خوردن صبحانه بود، البته به نظرم برای خوردن صبحانه کمی دیر آمده بود. به او سلام کردیم و مزاحم صبحانه خوردنش نشدیم و وارد بالکن این خانه شدیم که در آنجا نیز «کامران تفتی» در حال نوشیدن چای در فضای زیبای باغ بود.

بعد از سلام و علیک با «کامران تفتی» او فقط از فضای زیبای باغ و هوای عالی آن روز صحبت می‌کرد و به ماگفت کار نوشتن را کنار بگذاریم و فقط از فضای عالی لوکیشن و این باغ بنویسیم البته ما هم به او گفتیم که خودمان نیز به شدت دوست داریم تا این کار را انجام دهیم اما در هر صورت باید گزارش این لوکیشن را نیز تا فردا تحویل خبرگزاری‌هایمان بدهیم، به همین دلیل بعد از صرف چای در فضای آزاد باغ برای مصاحبه سوی «محمدرضا شریفی‌نیا» رفتیم تا با او درباره فیلم سینمایی «رسوایی» و همکاری با «مسعود ده‌نمکی» حرف بزنیم.

* «رسوایی» طنز نیست

«محمد رضا شریفی‌نیا» بعد از یک گپ دوستانه و کوتاه با خبرنگاران درباره فیلم سینمایی «رسوایی»، اظهار داشت: بر خلاف سه‌گانه «اخراجی‌ها» که تم طنز داشت، این فیلم یک کار جدی است که با یک موقعیت متفاوت با آن سه کار نوشته شده بود که به علت قصه نو و جدیدش به نظرم بسیار جذاب بود.

وی در ادامه افزود: این فیلم سه شخصیت اصلی دارد که یک درگیری بین دو مرد و یک زن است که نقش زن را «الناز شاکر‌دوست» و روحانی را «اکبر عبدی» بازی می‌کند و نقش دیگر، نقش یک بازاری فرش فروش است که به دلیل سطحی‌نگری این بازاری منجر به درگیری این دو نقش می‌شود.

شریفی‌نیا درباره علت عدم بازی در نقش روحانی، توضیح داد: در صحبت اولیه‌های با آقای ده‌نمکی قرار بود نقش روجانی را من بازی کنم، منتها قرار بود این فیلم در تاریخ دیگری فیلمبرداری شود و زمانی که قرار بود این فیلم فیلمبرداری شود، من درگیر سریال «کلاه پهلوی» بودم و هنوز هم تمام نشده است. ما اول یک تستی برای نقش روحانی انجام دادیم که متوجه شویم مناسب است یا خیر.

* شریفی‌نیا: برای بازی در نقش روحانی باید 10 کیلو لاغر می‌کردم

شریفی‌نیا در ادامه افزود: این روحانی یک ویژگی دارد و آن هم این است که یک آدم عارف و وارسته است و جثه لاغرتری نسبت به من دارد و صورت تکیده‌ای لازم دارد. وقتی تست گریم انجام شد به لحاظ صورت مشکلی نبود اما اگر قرار بود من آن نقش را بازی کنم باید نزدیک به ده کیلو لاغر می‌کردم و با شرایط راکورد سریال «کلاه پهلوی» این امکان وجود نداشت.

شریفی‌نیا درباره نقش خود در این فیلم گفت: نقش من فردی بازاری است، نزدیک به حاجی گرینف «اخراجی‌ها» با 20 درصد اختلاف و خودم هم علاقمند نبودم که این نقش را بازی کنم زیرا بازی در نقش‌هایی به این شکل که بار منفی داستان را نیز به دوش می‌کشد، یواش یواش در ذهن مخاطب تاثیر بدی از بازیگران می‌گذارد. بازیگران باید هر چند بار به شکل‌های گوناگونی شرایط خود را عوض کنند که در ذهن مخاطب در یک فرم بازی و در یک فرم نقش ماندگار نشوند اما به دلیل نزدیکی به نقش‌های دیگری که بازی کرده بودم، شاید بازی در این نقش مقداری برای دیگران سخت‌تر بود و شرایط بازی در آن برای من آسان‌تر، به همین دلیل این نقش را بازی کردیم.

شریفی‌نیا در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با توجه به بازی «اکبر عبدی» در نقش زن در فیلم عطاران و در حال حاضر بازی در نقش یک روحانی، ممکن است حوزه هنری این فیلم را نیز در سالن‌های خود به نمایش نگذارد، گفت: یک سری مسائل در این کشور وجود دارد که ممکن است در عرض یک ماه و یا چند ماه تبدیل یه یک موج شود و بعد از آن این موج تبدیل به چیز دیگری شود و ما در حال حاضر مشغول بازی در این فیلم هستیم و نمی‌دانیم که دوستانی که درباره سینما نظراتی دارند تا زمان اکران این فیلم روی نظرات خود پایبند بمانند و یا خیر و ما فعلا کاری به اکران فیلم نداریم و بازی می‌کنیم.

* نقش اصلی فیلم را «الناز شاکردوست» بازی می‌کند

شریفی‌نیا درباره بازیگران این فیلم نیز توضیح داد: با توجه به اینکه این کار فقط سه کاراکتر اصلی دارد اگر خودم را کنار بگذارم، دو بازیگر دیگر فیلم بهترین‌های سینما هستند و معتقدم نقش «الناز شاکردوست» نقش فوق‌العاده‌ای است؛ به علت اینکه اغلب سینمای ما سینمایی مردانه است و به ندرت پیش می‌آید که چنین نقش‌هایی نوشته شود. از هر 20 تا 30 فیلمی که ساخته می‌شود یک نمونه ممکن است حول موقعیت زن بگردد و موقعیت نقش مناسب برای زن باشد.

وی در ادامه افزود: شخصیت اصلی فیلم یک زن است و موقعیت اصلی بر اساس او نوشته شده است و نقش بسیار خاصی است و یکی از گزینه‌های خیلی خوب ما برای این نقش «الناز شاکر‌دوست» بود که از پس نقش خیلی خوب برآمده است و تصور ما نیز همین بود که ایشان این نقش را به خوبی ارائه می دهد.

شریفی‌نیا در پاسخ به سوال فارس مبنی بر اینکه کارهای «مسعود ده‌نمکی» چه ویژگی‌هایی دارد که شما قبول می‌کنید در آن حضور داشته باشید، توضیح داد: مهم‌ترین ویژگی کار کردن با «مسعود ده‌نمکی» متن فیلم‌های او است، به این معنی که اولین باری که من با داستان «اخراجی‌های1» برخورد کردم، بر این تصور بودم که با داستان خیلی خوبی برخورد کردم و معتقد بودم این فیلم می‌تواند بخش زیادی از جامعه ما را به سمت سینما بکشاند، علی‌الخصوص که آن فیلم ناگفته‌هایی از جنگ را به تصویر می‌کشید و متن ما را برای کار جذب کرد. فیلم ‌های اخراجی‌های 2 و 3 داستان‌های خوبی دارد و این فیلم‌ها با چنین ساختارهایی در سینمای ما وجود ندارد و کاملا متمایز با فیلم‌های دیگر هستند.

وی در انتها خاطر نشان کرد: فیلم سینمایی «رسوایی» نیز با چنین ساختاری در سینمای ایران وجود نداشته است و به نظرم یک راه جدید و یک رودخانه جدیدی را در سینمای ایران که مخاطب خوبی را نیز دارد، باز کرده است و معتقدم نوع فیلم‌های مسعود ده‌نمکی جریان جدیدی در سینمای ایران است، البته با همین ساختاری که او کار می‌کند و با همین موقعیتی که در آن قرار می‌گیرد و با همان موقعیتی که فیلم‌ها را می‌سازد.

به گزارش فارس، پس از پایان گفت‌و گو با «محمدرضا شریفی‌نیا» با تمام دوستان خبرنگار به سراغ «کامران تفتی» رفتیم که در گوشه‌ای از سالن گرم صحبت با دوستانش بود. زمانی که متوجه شد می‌خواهیم با او صحبت کنیم یک صندلی برداشت و به سمت خبرنگاران آمد و در کنار ما نشست تا سوال‌هایمان را از او بپرسیم.

* کامران تفتی در نقش جعفر سریش

تفتی در پاسخ به سوال فارس مبنی بر علت پذیرفتن نقش در فیلم مسعود ده‌نمکی، اظهار داشت: زمانی که به دفتر آقای ده‌نمکی رفتم، او داستان را برای من توضیح داد و گفت بروم و داستان را کامل بخوانم. پس از خواندن متوجه شدم که خاصیت فیلم سینمایی «رسوایی» به دید من این است که این داستان ایرانیزه شده است.

وی در ادامه افزود: این سوژه، داستانی است که در 30 سال گذشته کسی ریسک بالای ساخت آن را نپذیرفته است، به همین دلیل بازی در این فیلم را پذیرفتم البته پیشنهاد آقای ده‌نمکی به من نقش دیگری بود اما در نهایت به نقش «جعفر سریش» رسیدیم که او فردی است که خواسته و هدفی دارد و چون به آن هدف نمی‌رسد تغییر ماهیت می‌دهد. من که بازیگرم برای بازی در این نقش و این تغییر ماهیت بسیار خوشحال هستم و دوستش دارم.

تفتی درباره «مسعود ده‌نمکی»، بیان داشت: آقای ده‌نمکی فردی است که کل فیلم را در ذهن خود ساخته است و می‌داند که دقیقا می‌خواهد چه چیزی را بسازد، روی دیالوگ‌ها حساسیت خاصی دارد و اصلا به این گونه نیست که من هر چه خواستم جلوی دوربین بگویم و بداهه‌سرایی بکنم. چیزی که در فیلم‌نامه بود و به نظرم خیلی خوب بود این است که یک چارتی در فیلم‌نامه بود و تمام شخصیت‌ها، تعریف‌شان مشخص شده بود. اندیشه‌ای که آقای ده‌نمکی در این فیلم دارد با فیلم‌های دیگرش بسیار متغیر است.

تفتی درباره نقش خود گفت: «جعفر سریش» آدمی است که جزو بچه لات‌های محله خودشان است و آدمی است که گاهی اوقات زورگیری می‌کند و بعضی اوقات خود و رفتارش را کنترل نمی‌کند و هنجارهای اجتماعی را خیلی رعایت نمی‌کند.

تفتی گفت: اگر بخواهم این نقش را بازی کنم با نوع نگاه خودم و با نوع تجربه‌ای که از سینما دارم آن را بازی خواهم کرد زیرا مردم منطقه‌ای که فیلم در آن می‌گذرد را می‌شناسم، به همین دلیل تمام تلاشم را کرده‌ام که فیلم واقعی باشد و این نقش ادا در نیاورد.

تقتی در پاسخ به این سوال که آیا برای بازی در این کار ترس نداشتی؟ گفت: من خودم با صحت کامل عقل این نقش را برای بازی پذیرفتم و اگر کار من تخصصی باشد پس جناح‌بندی کردن در این کار اشتباه است و اندیشه فردی برای من مهم‌تر است از حاشیه‌های اطراف؛ زیرا من خودم تصمیم‌گیرنده هستم که در چه کاری بازی کنم و در چه کاری بازی نکنم.

به گزارش فارس، پس از صحبت با «کامران تفتی» قرار شد خبرنگاران به دو دسته تقسیم شوند و با خانم گودرزی که مدیریت روابط عمومی این فیلم را بر عهده داشتند، به سمت لوکیشن اصلی فیلم حرکت کنیم که زمان حرکت خبرنگاران با زمان حرکت «اکبر عبدی» با گریم در نقش روحانی همزمان شد، به همین دلیل عکاسان خبرگزاری‌ها مشغول به گرفتن عکس از «اکبر عبدی» با شمایل جدید شدند و عبدی نیز با دوستانش در حال عکس گرفتن بود که با صدای یکی از بچه‌های پشت صحنه که دیر شده است حرکت کنیم، به سمت محل اصلی حرکت کردیم.

خیابان یک طرفه با شیبب زیادی را طی کردیم تا به زیر بازارچه تجریش رسیدیم، لوکیشین زیبایی را دیدیم که در آن انواع چرخ‌های میوه در اطراف حیاط و مغازه‌های فرش فروشی دیده می‌شد و مردم نیز در حال گذر از کنار لوکیشن بودند. آن‌هایی که متوجه می‌شدند اینجا لوکیشن فیلمبرداری است، با تعجب نگاه می‌کردند و گاهی نیز گوشی همراه خود را در می‌آوردند و یک عکس از کار می‌گرفتند و آن‌هایی نیز که متوجه نمی‌شدند در حال گذر از لوکیشن یک فیلم هستند به آرامی از کنار می‌گذشتند.

«مسعود ده‌نمکی» مشغول آماده‌سازی کارها و هماهنگی برای آغاز فیلمبرداری بود که با آغاز اذان ظهر کار تعطیل شد، به همین دلیل فضای خوبی برای گفت‌و‌گو با خبرنگاران بود که به سمت ما آمد و پس از سلام و علیک گرم، به سوالات ما درباره فیلم جدید خود پاسخ داد.

* نوع حساسیت‌هایی که نشان داده می‌شود غیر طبیعی است

ده‌نمکی درباره فضای کار گفت: من معتقدم این فیلم بر خلاف حاشیه‌هایی که دارد، داستان رئالی دارد که ممکن است برای بسیاری از آدم‌ها اتفاق افتاده باشد و خیلی از علمای ما و عرفای ما در مسیر اصلاح جامعه بارها شده است که در این میزانسن قرار گرفته باشند و شاید این نوع حساسیت‌هایی که نشان داده می‌شود کمی غیر طبیعی است و بیشتر به مسائل دیگر بر‌می‌گردد تا به خود فیلم. امیدوارم کار این فیلم سینمایی که تا به حال خوب پیش رفته است در مراحل بعدی نیز به مشکلی برخورد نکند.

ده‌نمکی درباره داستان و قصه فیلم سینمایی «رسوایی» گفت: ما در قصه‌های ایرانی و دینی خودمان داستان‌های خوبی داریم و چرا نباید این داستان‌ها، دستمایه تولید فیلم‌های سینمایی قرار بگیرد؟ البته باید در ساخت چنین فیلم‌هایی مراعات کرد و حساسیت‌ها را نیز در نظر گرفت. ما سعی کردیم با مراعات این خطوط قرمز و حساس نکردن دیگران، این بار قصه‌ای را که دیگران از آن به عنوان معنا‌گرا یاد می‌کنند با مخاطبان نیز ارتباط بر‌قرار کند.

* تم اصلی «رسوایی» عرفانی است

ده‌نمکی در پاسخ به این سوال که چطور شد که پس از سه کار طنز به سمت ساخت این کار جدی آمدید، توضیح داد: در تمام کار‌های من و در سریالم، مضمون اجتماعی حتما وجود داشته است و در کارهای دیگرم نیز حتما آسیب‌های اجتماعی را خواهید دید و در حال حاضر نیز در «رسوایی» ما مشکلاتی در جامعه داریم که می‌تواند نقد از درون باشد که می‌تواند درگیری نسل امروز را نیز با همین آسیب‌های اجتماعی نشان دهد و این‌ها همان درون‌مایه قصه فیلم است اما تم اصلی داستان فیلم یک داستان عرفانی است.

* «اکبر عبدی» محبوب‌ترین بازیگر سینمای ایران است

ده‌نمکی در پاسخ به سوال فارس درباره علت انتخاب «اکبر عبدی» در نقش یک روحانی با توجه به بازی در نقش قبلی خود که در نقش یک زن بازی کرده است، گفت: من می‌خواستم محبوب‌ترین بازیگر سینمای ایران را به عنوان نقش روحانی انتخاب کنم و طبق آمار و بررسی‌ها «اکبر عبدی» محبوب‌ترین بازیگر سینمای ایران است و قرار دادن محبوب‌ترین بازیگر سینمای ایران در نقش یک روحانی که مخاطب می‌تواند با آن ارتباط برقرار کند مهم‌ترین کار است و به همین دلیل «اکبر عبدی» باید خود را در اختیار فیلم قرار دهد که تا کنون که نیز این اتفاق افتاده است.

* قرار نیست رکورد خودم را بشکنم

ده‌نمکی درباره جذب مخاطبان گفت: قرار نیست که رکورد خودم را در جذب مخاطبان بشکنم و اگر قرار بود این کار را انجام دهم برای سه بار این کار را انجام داده‌ام و اگر بخواهم به این چیزها اهمیت دهم از درون‌مایه فیلم غافل می‌شوم و من سعی کرده‌ام فیلمی با مضمون جدی بسازم که بتوانم با بخش عام جامعه نیز ارتباط برقرار کنم و نه اینکه یک نگاه گلخانه‌ای نیز داشته باشم و برای جشنواره فیلم بسازم، البته افت مخاطب در حال حاضر برای سینمای ایران وجود دارد اما اولویت اول من داستان فیلم و پرداخت خوب آن است.

وی در خصوص حاشیه‌های مربوط به بازی اکبر عبدی در نقش روحانی، گفت: زود است که به این مسائل فکر کنم اما منتقدان و اهالی سینمای ما باید بدانند که بازیگران یک وسیله هستند که در اختیار اندیشه‌های نویسندگان و کارگردانان قرار گیرند و اگر این را بپذیرند بازیگران را در نقش‌های‌شان باور نمی‌کنند و طرح این مساله اساسا به نظر من اشتباه است.

+| نوشته شده در سه شنبه بیست و هفتم تیر ۱۳۹۱ساعت 12:4 توسط |
«محمدرضا شریفی‌نیا» بازیگر جدید فیلم ده‌نمکی شد

به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، «محمد رضا شریفی‌نیا» و «امیر دژاکام» به گروه بازیگران فیلم سینمایی «رسوایی» به کارگردانی مسعود ده‌نمکی پیوستند.

بنابراین گزارش، «اکبر عبدی»، «اسماعیل خلج»، «امیر نوری»، «ابوالفضل همراه»، «عباس محبوب»، «مجید شهریاری»، «مختار سائقی»، «یوسف قربانی»،«اسدالله یکتا»، «کامران تفتی»، «مجید مشیری» و «ارسلان قاسمی» بازیگران مرد این فیلم هستند.

«الناز شاکردوست» هم نقش اول زن فیلم «رسوایی» را بر عهده دارد، همچنین «مریم کاویانی»، «تینا آخوندتبار»، «آرزو افشار»، «محبوبه بیات» و «فریبا ترکاشوند» بازیگران زن فیلم سینمایی «رسوایی» را تشکیل می‌دهند.

تاکنون حضور فرشاد گل سفیدی (مدیر فیلمبرداری)، مجید میرفخرایی (طراح صحنه و لباس)، امیر اسکندری (طراح گریم)، محمود خرسند (صدابردار)، نورالدین گودرزی (دستیار اول کارگردان)، فروزان جلالی (دستیار کارگردان و برنامه‌ریز)، شیدا یوسفی (منشی صحنه)، بابک برزویه (عکاس)، مجتبی امینی (مدیرتولید) و الهه گودرزی (روابط عمومی) در فیلم قطعی شده است.

طبق برنامه‌ریزی انجام شده، فیلم در تهران می‌گذرد و اکثر صحنه‌های آن در جنوب تهران فیلمبرداری می‌شود.

بنابراین گزارش، «مسعود ده‌نمکی» پیشتر سه‌گانه «اخراجی‌ها» و مستندهای «فقر و فحشا» و «کدام استقلال، کدام پرسپولیس» را در کارنامه کارگردانی خود به ثبت رسانده است.

+| نوشته شده در جمعه نهم تیر ۱۳۹۱ساعت 17:26 توسط |
«الناز شاکردوست» فردا جلوی دوربین فیلم ده‌نمکی می‌رود

فیلم سینمایی «رسوایی» به کارگردانی مسعود ده‌نمکی، شنبه (سوم تیرماه) در یکی از محلات جنوبی تهران کلید می‌خورد.

بنابراین گزارش، در اولین روز فیلمبرداری، بازیگرانی چون الناز شاکر دوست، محبوبه بیات، تینا آخوندتبار و مهسا کامیابی ایفای نقش خواهند کرد.

از جمع بازیگران اخراجی‌ها دو چهره شاخص نیز در این فیلم با گریم و بازی متفاوت حضور خواهند داشت که در روزهای آینده نام آن‌ها اعلام می‌شود.

عوامل فیلم عبارتند از:

تهیه کننده و کارگردان: مسعود ده‌نمکی، طراح صحنه و لباس:مجید میر فخرایی، طراح گریم: امیر اسکندری، مدیر فیلمبرداری: فرشاد گل‌سفیدی، صدابردار: محمود خرسند، مدیرتولید: مجتبی امینی،‌ دستیار اول کارگردان: نورالدین گودرزی،‌ مدیر برنامه‌ریزی: فروزان جلالی، مدیر تدارکات: علیرضا همت، عکاس: بابک برزویه،‌ منشی صحنه: شیدا یوسفی.

بازیگران: الناز شاکردوست، کامران تفتی، مریم کاویانی، مجید مشیری، اسماعیل خلج، امیر نوری، محبوبه بیات، تینا آخوندتبار، ارسلان قاسمی، ابوالفضل همراه،‌ آرزو افشا، مهسا کامیابی، مجید شهریاری، اسدالله یکتا: فرامرز روشنایی، فریبا ترکاشوند، یوسف قربانی، مختار سائقی، مجتبی امینی، کمال سیدمحسن.

به گزارش فارس، سه بازیگر اصلی دیگر این فیلم سینمایی در هفته جاری به گروه خواهند پیوست.

+| نوشته شده در جمعه دوم تیر ۱۳۹۱ساعت 13:15 توسط |